غذای-عروس-هلندی-در-شیراز

غذای عروس هلندی | دامپزشکی عروس هلندی شیراز

غذای عروس هلندی | دامپزشکی عروس هلندی شیراز

مشاوره دامپزشکی در ارتباط با تغذیه عروس هلندی

غذاهایی که برای عروس هلندی مضر هستند

درمان بیماری های عروس هلندی در کلینیک دامپزشکی شیراز

کلینیک پرندگان زینتی شیراز به صورت شبانه روزی آماده خدمت رسانی به صاحبین این حیوانات خانگی در شیراز است

برای مشاوره رایگان در مرکز دامپزشکی شیراز و دریافت پاسخ سوالات خود در ارتباط با عروس هلندی با شماره زیر تماس بگیرید

09175619012

غذای عروس هلندی یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در رشد و تکثیر این پرنده است. در صورتی که اطلاعات کافی نداشته باشید و ندانید به موقع چه غذاهایی را برای آن ها فراهم کنید و چه غذاهایی را به آن ها ندهید، مطمئنا نمی توانید در امر تولید و پرورش عروس هلندی موفق باشید. غذای عروس هلندی باید سرشار از تمامی مواد مورد نیاز پرنده باشد. آیا می خواهید بدانید غذای عروس هلندی تان چگونه باید باشد؟ می خواهید بدانید چه دانه هایی و یا چه میوه هایی در چه زمانی برای کاکوتیل هایشان فراهم کنید؟ شاید این سوال برای شما  ایجاد شده باشد که در زمان جوجگی، بلوغ و جفت گیری، منبع غذای عروس هلندی تان از چه منابع غذایی باشد.

در صورتی که می خواهید جواب تمام سوال های خود در مورد غذای عروس هلندی را پیدا کنید با ما در این مقاله همراه شوید.

غذای عروس هلندی چیست؟ 

همانطور که می دانید اصلی ترین منبع غذای عروس هلندی ها شامل تخم کتان و ارزن است. اما به مرور زمان و قرار گرفتن پرنده در دوره های مختلفی مثل جوجه گی، بلوغ و جفت گیری و تخم گذاری نوع تغذیه ی پرنده تغییر پیدا می کند.

ما نیز تصمیم داریم در این مقاله در مورد نوع غذای عروس هلندی در دوره های مختلف برایتان توضیح دهیم.

غذای عروس هلندی در زمان جوجه گی چگونه است؟

زمانی که عروس هلندی ها از تخم بیرون می آیند اصلی ترین غذایی که به آن احتیاج دارند، غذای نرم است. دادن غذای نرم به جوجه های تازه به دنیا آمده یا توسط مادر عروس هلندی است یا این که باید خودتان جوجه ها را تغذیه کنید.

ادر صورتی که جوجه عروس هلندی ها توسط والدین خود تغذیه می شوند، شما کافی است هر روز فقط تخم مرغ آب پز رنده شده در اختیارشان قرار دهید. بهتر است مقدار زرده بیشتر از سفیده ی تخم مرغ باشد. ولی اگر مجبورید خودتان غذای عروس هلندی را بدهید باید به وسیله ی سرنگ تغذیه ی جوجه ها را انجام دهید.

برای این کار لازم است در ابتدا تخم مرغی را آب پز کنید. سپس زرده ی تخم مرغ را با مقداری آب جوش مخلوط کنید. مخلوط به دست آمده نباید زیاد آبکی یا سفت باشد.سپس زمانی که کاملا اطمینان پیدا کردید چینه دان جوجه عروس هلندی خالی است، به کمک سرنگ به آرامی از گوشه ی منقار به جوجه ها غذا بدهید. البته توجه داشته باشید که شما می توانید از سفیده ی تخم مرغ که حاوی پروتئین است هم استفاده کنید. ولی دقت کنید سفیده ی تخم مرغ کاملا نرم شده باشد و سپس به وسیله ی سرنگ غذای عروس هلندی کوچولو ها را به آن ها بدهید.

این نوع تغذیه برای زمانی است که جوجه ها تازه از تخم بیرون آمده اند و برای ادامه ی زنگی خود به انرژی کافی نیاز دارند. این مخلوط باید تا زمان ۴۰ روزگی عروس هلندی ادامه پیدا کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد غذای عروس هلندی تا قبل از 40 روزگی، به کلینیک دامپزشکی پرندگان شیراز مراجعه کنید.

غذای عروس هلندی از ۴۲ روزگی به بعد چگونه باشد؟

جوجه های عروس هلندی از ۴۲ روزگی می توانند از والدین خود جدا شوند و خودشان غذا بخورند. در این زمان این سوال پیش می آید که آیا آن ها می توانند دانه بخورند؟

در جواب باید بگوییم جوجه ها بعد از ۴۲ روزگی هم همچنان علاقه دارند غذاهای نرم بخورند و این شما هستید که باید آن ها را به خوردن دانه هایی مثل ارزن و کتان عادت بدهید. اما خوب چگونه می توانیم آن ها را به خوردن دانه عادت بدهیم؟

برای شروع کار باید غذای نرم برای آن ها تهیه کنید به عنوان مثال گندم و تخم مرغ آب پز شده را درون بشقاب بگذارید و جلوی جوجه های تازه مستقل شده قرار بدهید و دانه ها را روی غذای نرم بپاشید تا در هنگام غذا خوردن دانه ها را هم بخورند. کم کم مقدار غذای نرم را هر روز کاهش دهید تا بیشتر به دانه خوردن عادت کنند و به همین روش جلو بروید

خوب شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که دقیقا چه دانه هایی و چه غذاهای دیگری مجاز هستیم به جوجه ها بدهیم؟

برای دانستن جواب این پرسش و هزاران سوال دیگر در مورد غذای عروس هلندی می توانید به کلینیک دامپزشکی عروس هلندی شیراز مراجعه کنید.

دامپزشک عروس هلندی شیراز

غذای عروس هلندی تا قبل از رسیدن به بلوغ جنسی چیست؟

دانه ی ارزن و کتان اصلی ترین دانه ای است که باید در این زمان به عروس هلندی ها بدهید. در واقع باید دانه ارزن به مقدار ۷۵۰ گرم و دانه کتان به میزان ۲۵۰ گرم را مخلوط کنید و به عروس هلندی خود بدهید.

البته توجه داشته باشید تمامی غذای عروس هلندی شامل دانه ی کتان و ارزن نمی شود. حتما باید در رژیم غذایی آن ها از انواع سبزیجات تازه و میوه جات تازه استفاده کنید.

بهترین سبزیجاتی که برای غذای عروس هلندی ها مناسب هستند شامل: کاهو، اسفناج، کلم بروکلی، برگ کلم، برگ چغندر، تره، جعفری، شوید، گشنیز، فلفل دلمه ای و فلفل سبز، کرفس و هویج است. ضمنا دقت کنید که این سبزیجات حتما باید تازه و شسته شده باشند.

بهترین میوه هایی که برای غذای عروس هلندی ها می توان استفاده کرد شامل : سیب، هلو، انار، پرتغال و انگور است. البته عروس هلندی ها به سیب و هلو علاقه ی خاصی دارند. نکته ی مهمی که حتما باید به آن توجه داشته باشید این است که قبل از این که میوه ها را در اختیار عروس هلندی قرار دهید، دانه ی میوه ها را جدا کنید.

در این زمان باید هر ده روز یک بار به اندازه ی یک بند انگشت تخم مرغ به آن ها بدهید. تا قبل از رسیدن به دوره ی بلوغ لازم نیست بیشتر از این مقدار به عروس هلندی ها تخم مرغ بدهید.

یک سوال دیگر این است که آیا به عروس هلندی هایمان تخمه بدهیم یا خیر؟ در جواب این پرسش باید بگوییم تا قبل از بلوغ جنسی  هر ده روز یکبار به اندازه ی تعداد جوجه ها ۱۰ عدد تخمه به آن ها بدهید. بیشتر از این مقدار را توصیه نمی کنیم.

توجه کنید کههر ده روز یک بار به آن ها ذرت تازه یا پخته بدهید. هر هفته می توانید مقداری حبوبات مثل عدس، ماش، گندم و بپزید و به آن ها بدهید.

چند نکته ی مهم و ضروری قبل از رسیدن جوجه ها به بلوغ جنسی

1-  به هیچ عنوان در غذای عروس هلندی از دانه ی گرم استفاده نکنید. باید بدانید که دانه های گرمی مثل (کافشه، شاهدانه، تخم بذرک نیجرو..) تغذیه ی مناسبی برای عروس هلندی ها قبل از رسیدن به بلوغ جنسی نیستند.

2- در دادن سبزیجات و میوه جات زیاده روی نکنید زیرا باعث می شود عروس هلندی اسهال بگیرد.

3- آب آن ها را هر روز عوض کنید و آب تازه در اختیارشان قرار دهید.

4-  دادن مولتی ویتامین باید زیر نظر دامپزشک و با مشورت دامپزشک متخصص باشد. از دادن مولتی ویتامین به صورت خود سرانه جدا خودداری کنید. برای اطلاع از این موضوع می توانید به کلینیک دامپزشکی شیراز مراجعه کنید.

5- در غذای عروس هلندی ها باید کلسیم و مواد معدنی هم وجود داشته باشد. بنابراین سعی کنید کف دریا در اختیار کوکاتیل هایتان قرار دهید.

غذای عروس هلندی در زمان رسیدن به بلوغ جنسی و آماده سازی برای تکثیر چطور باید باشد؟

زمانی که عروس هلندی ها به زمان بلوغ می رسند زمان آن فرا می رسد که غذای گرم آن ها را شروع کنید.

بهترین زمان برای شروع غذای ی گرم به عروس هلندی ها از ۱۴ ماهگی به بعد است.

در واقع در این زمان شما باید عروس هلندی ها را برای جفت گیری آماده کنید. نوع غذای عروس هلندی در این زمان باید شامل مخلوط دانه هایی مانند 750 گرم ارزن، ۲۵۰ گرم کتان و ۱۵۰ گرم شاهدانه، تخم کاسنی و کافشه باشد.

در این دوره سعی کنید از میوه هایی مثل هلو و سیب استفاده کنید. شما می توانید دو بار در هفته از سبزیجاتی مثل هویج رنده شده، جعفری، گشنیز، کلم بروکلی، کلم سفید، فلفل دلمه، شوید و کاهو برای غذای عروس هلندی تان استفاده کنید.

ضمنا دقت کنید که عروس هلندی ها به پروتئین و مولتی ویتامین هم احتیاج دارند. برای تامین پروتئین بهتر است از تخم مرغ پخته شده و رنده شده استفاده کنید و روی تخم مرغ خرفه بپاشید تا کوکاتیل هایتان بخورند.

در هفته ۲۰ تا  ۳۰ جوانه ی گندم به کوکاتیل هایتان بدهید تا بخورند. ضمنا می توانید از حبوبات پخته شده هم استفاده کنید. البته دقت کنید مقدار این حبوبات باید کم باشد.

برای تامین ویتامین هم طبق دستوری که به شما عزیزان می دهم عمل کنید. ۱۵ روز قبل از تخم گذاری باید قطره ی آ د ث ای به عروس هلندی بدهید.

به محض این که عروس هلندی تان اولین تخم را گذاشت، به او قطره ی مکمل کلسیم و مولتی ویتامین بدهید.

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم در مورد غذای عروس هلندی ها دردوره های مختلف حیات مانند تخم گذاری ، جوجه دهی و رسیدن به بلوغ جنسی برایتان توضیح دهیم. توجه داشته باشید که تغذیه ی صحیح شرط لازم برای رشد، سلامتی و تکثیر عروس هلندی ها است. نکته ای که در این مقاله متوجه شدید این بود که تا قبل از ۱۴ ماهگی نباید به عروس هلندی ها دانه های گرم بدهید و مشکلی که پرورش دهندگان بعد از ۴۲ روزگی با جوجه ها مواجه می شوند این است که جوجه ها علاقه ای به خوردن دانه ندارند و دوست دارند همچنان از غذای نرم استفاده کنند. در این مقاله به شما یاد دادیم که با چه روشی عروس هلندی ها را به خوردن دانه وادار کنید. گفتیم با تهیه کردن مخلوط غذای نرم و دانه و کم کردن غذای نرم کم کم عروس هلندی ها مجبورند شکمشان را با دانه سیر کنند. و به مرور زمان به خوردن دانه عادت می کنند. بعد از ۱۴ ماهگی شما باید دانه های گرم در اختیار عروس هلندی هایتان قرار بدهید تا برای تکثیر و جفت گیری کاملا آماده شوند.

در صورتی که سوالی دارید که با مطالعه این مقاله به جواب آن نرسیدید، می توانید به کلینیک دامپزشکی عروس هلندی شیراز مراجعه کنید و با دامپزشک متخصص در مورد غذای عروس هلندی تان صحبت کنید و مشاوره بگیرید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این را به اشتراک بگذارید

کپی لینک در کلیپبورد

کپی