سگ ژرمن شپرد | معرفی نژاد ژرمن شپرد در دامپزشکی شیراز

سگ ژرمن شپرد | معرفی نژاد ژرمن شپرد در دامپزشکی شیراز

سگ ژرمن شپرد | معرفی نژاد ژرمن شپرد در دامپزشکی شیراز

آشنایی با خصوصیات اخلاقی و رفتاری سگ نژاد ژرمن

نحوه نگهداری و تغذیه سگ ژرمن شفرد

بیماری ها و مشکلات رایج سلامتی سگ ژرمن

همگی در سایت کلینیک دامپزشکی شیراز

سگ ژرمن شپرد یا ژرمن شفرد (German Shepherd) یکی از نژاد های رایج و محبوب در ایران و شیراز است. شاید کمتر کسی باشد که اسم این نژاد زیبا و دوست داشتنی را تا به حال نشنیده باشد. این نژاد در کشور ایران با استقبال بسیار زیادی مواجه شده است و همین عامل باعث شده پرورش دهندگان سگ در ایران و شیراز به صورت کاملا حرفه ای به نسل گیری و تکثیر این نژاد بپردازند. به طوری که نژاد های خالصی از این سگ امروزه در شهرهای مختلف ایران از جمله شیراز پرورش داده می شوند. امروز قصد داریم در سایت کلینیک دامپزشکی شیراز به معرفی کامل نژاد ژرمن شپرد بپردازیم. بنابراین اگر شما صاحب یکی از این سگ های زیبا و دوست داشتنی هستید و یا قصد دارید در آینده سگ نژاد ژرمن شپرد خریداری کنید، توصیه می کنیم تا انتهای این مقاله همراه با ما باشید. در صورتی که پس از خواندن مقاله جواب برخی سوالات خود در ارتباط با نژاد سگ ژرمن شفرد را نگرفتید و یا اینکه سوال جدیدی برای شما به وجود آمد، می توانید سوال خود را در قسمت نظرات برای ما بنویسید تا دامپزشکان کلینیک دامپزشکی شیراز به سوالات شما پاسخ دهند. مشاوره ما به همین جا محدود نمی شود و شما عزیزان می توانید از طریق تماس با مشاوره دامپزشکی شیراز از مشاوره رایگان ما نیز بهرمند شوید.

سگ ژرمن شپرد چگونه به وجود امد؟ تاریخچه سگ ژرمن شفرد

در ارتباط با سگ نژاد ژرمن می توان گفت تقریبا همه چیز از سال 1899 شروع شد. یکی از کاپیتان های سواره نظام کشور آلمان همواره به دنبال این بود که یک سگ باهوش و توانا برای نگهبانی پیدا کند. کاپیتان مکس پس از بازنشتگی فرصت بیشتری برای این کار پیدا کرد و به دلیل علاقه بسیار زیادی که در این زمینه داشت کار خود را از بازدید از نمایشگاه های سگ شروع کرد. در یکی از بازدید های خود از یکی از نمایشگاه های سگ، سگس را مشاهده کرد که ظاهری شبیه به گرگ داشت و از توانایی جسمانی و قدرت بدنی بالایی برخوردار بود. این سگ در واقع اجداد سگ های ژرمن امروزی به حساب می آید. کاپیتان مکس این سگ را از صاحبش خریداری کرد و کار پرورش و تکثر آن را آغاز نمود. با توجه به صنعتی شدن آلمان در ان سال ها و کم شدن نیاز به سگ های نگهبان و گله در بین مردم، کاپیتان مکس که خود یک نظامی بود و روابط قویی در ارتش آلمان داشت، این سگ را به عنوان سگ پلیس وارد ارتش آلمان کرد. سگ های ژرمن شپرد امروزی اصلاح نژادهای مختلفی را در طی این سال ها پشت سر گذاشته ند. در ادامه مقاله با ویژگی های این نژاد باهوش و دوست داشتنی بیشتر آشنا می شویم

ویژگی های ظاهری نژاد ژرمن شپرد

پوشش مویی نژاد ژرمن دولایه بوده و در سطح دارای موهای صاف و متراکم می باشد. ژرمن ها دارای طیف های رنگی متنوعی هستند اما رایج ترین آنها که شاید اکثر مردم این نژاد را با این رنگ می شناسن، رنگ سیاه و قرمز یا سیاه و قهوه ای است. ژرمن های تمام سیاه هم وجود دارند که به نام ژرمن بلک شناخته می شوند. ای پوشش مویی زیبای ژرمن در طول سال دوبار ریزش دارد و نسبتا شدید هم می باشد. اما طبیعی بوده و جای نگرانی یرای صاحب حیوان ندارد. قد ژرمن شفرد های ماده معمولا در رنج شصت تا شصت و پنج سانتی متر و ماده ها 55 تا 60 سانتی متر می باشد. ژرمن ها جزء نژاد های بزرگ دسته بندی م یشوند و وزن آنها در حالت بالغ می تواند به 35 تا 45 کیاوگرم نیز برسد.

مشاروه رایگان در ارتباط با سگ ژرمن شپرد

برای کسب مشاوره رایگان تخصصی در ارتباط با خرید، نگهداری، سلامتی، تغذیه و بیماری های سگ ژرمن شپرد می توانید با ما تماس بگیرید و با دامپزشکان متخصص ما به صورت مستقیم صحبت کنید.

آشنایی یا خصوصیات اخلاقی سگ ژرمن شپرد

ویژگی بارز سگ نژاد ژرمن شپرد که اکثر مردم این نژاد را با این ویژگی می شناسند، هوش و قدرت یادگیری بالای سگ ژرمن است. ژرمن جزء نژادهای باهوش سگ در دنیا به حساب می آید اما باید بدانید که در این رتبه بندی سگ ژرمن شفرد جایگاه نخست را ندارد!!! ژرمن ها سگ هایی با وفا و سطح انرژی بالا هستند. همین سطح انرژی بالا باعث می شود که اگر قصد دارید از یکی از آنها به عنوان حیوان خانگی نگهداری کنید باید به فعالیت های روزانه سگ خود توجه زیادی داشته باشید و شرایط مناسب برای تخلیه انرژی بالای سگ ژرمن را فراهم کنید.

ژرمن ها بسیار نترس بوده و از خانواده خود در برابر بیگانه محافظت می کنند. رابطه آنها با بچه ها خوب است و اگر فرزند کم سن و سالی دارید می توانید با خیال راحت از بازی کودک خود را سگ ژرمن لذت ببرید. ژرمن شفرد ها برای نگهبانی نیز سگ های مناسبی هستند. این سگ ها گزینه مناسبی برای سگ امداد و نجاد، سگ پلیس و آتشنشانی می باشند و از سن پایین به صورت تخصصی برای این مقاصد آموزش می بینند.

 

نکاتی در ارتباط آراستگی ظاهری و نظافت سگ ژرمن شپرد

همان طور که گفته شد پوشش مویی سگ نژاد ژرمن شپرد دو لایه بوده و دارای ریزش مو فصلی و دو بار در سال می باشد. در فصل بهار و پاییز این اتفاق می افتد و می تواند تا حدودی شما را اذیت کند. اما شما می توانید با رعایت یکسری اصول با این شرایط به راحتی کنار بیایید. یکی از اقدامات مناسب برس سگ موی سگ ژرمن به صورت منظم و مرتب به صورت روزانه در زمان ریزش مو و به صورت هفتگی در زمان های دیگر سال می باشد. برس زدن مو کمک می کند موهای مرده و جدا شده در برس جمع شده و دیگر در نقاط مختلف خانه نریزد و یا به لباس شما نچسبد. علاوه بر این برس زدن باعث بهبود گردش خون در پوست شده و خونرسانی به ریشه موها را تقویت می کند و سبب کاهش ریزش مو می شود. می توانید تحت نظر دامپزشک از داروهای تقویتی که عمدتا حاوی بیوتین و بپانتن هستند و مکمل های خوراکی برای سگ زیبای خود استفاده کنید.

ناخن ها در سگ ها مانند انسان رشد می کنند و نیاز به اصلاح و کوتاه شدن دارند. در صورتی که سگ ژرمن ما پیاده روی و دویدن و ورزش کردن روزانه داشته باشد، سایش ناخن ها با زمین و آسفالت خود باعث کوتاه ماندن ناخن ها می شود و نیاز به اصلاح ناخن با ناخن گیر را کاهش می دهد. در صورتی که ناخن های سگ ژرمن شما بلند باشد باید اقدام به اصلاح آن با ناخن گیر مخصوص سگ کنید چرا که ناخن های بلند امکان شکستن بالایی دارند و خونریزی ناشی از آن نیز زیاد است و درد زیادی را به حیوان تحمیل می کند. بنابراین در صورتی که خود در خانه ناخن گیر مخصوص سگ دارید و این کار را به خوبی بلد هستید می توانید خود اقدام به کوتاه کردن ناخن ها ی سگ ژرمن شپرد خود کنید. در غیر این صورت می توانید به کلینیک دامپزشکی شیراز مراجعه کرده تا در آنجا ناخن های سگ زیبای شما کوتاه و اصلاح شود.

نکته مهم دیگر در اتباط با سلامت و نظافت سگ ها و سگ ژرمن، سلامت و نظافت دهان و دندان سگ ژرمن شما است. بعد از افتادن دندان های شیری و کامل شدن دندان های دایمی نیاز هست که دندان های سگ خود را به طور منظم و اصولی مسواک بزنید. برای کمک به سلامت دهان و دندان سگ خود می توانید از محلول های دهانشویه اختصاصی سگ به به آب حیوان اضافه شد و قابل خوردن است استفاده کنید. مسواک و خمیر دندان و دهانشویه مخصوص سگ را می توانید از پت شاپ های شیراز و یا کلینیک دامپزشکی شیراز خریداری کنید. در صورتی که در نظافت دندان های سگ ژرمن خود کوتاهی کرده و دندان ها جرم گرفته اند باید حتما به دامپزشک در شیراز مراجعه نمایید تا جرم گیری دندان های سگ ژرمن شما انجام شود. در صورت عدم انجام این کار سگ شما به احتمال زیاد به مشکلات لثه نیز دچار خواهد شد. بنابراین بهداشت دهان و دندان سگ خود را جدی بگیرید و در این مورد حتما از دامپزشک مشورت بگیرید.

بیماری ها و مشکلات رایج سگ ژرمن

متاسفانه باید بگوییم که سگ های ژرمن شپرد مشکلات سلامتی زیادی دارند و در صورتنگهداری نامناسب می توانند تشدید شوند. در ادامه برخی از این مشکلات را برای شما آورده ایم: دیسپلازی مفصل هیپ (مفصل لگنی-رانی) | دیسپلازی مفصل آرنج در دست | انواع آلرژی ها | آب مروارید | هموفیلی | بیماری های دیسک و ستون فقرات | مشکلات و بیماری های تیروئید | مشکلات دستگاه گوارش

 مشاروه رایگان در ارتباط با سگ ژرمن شپرد

برای کسب مشاوره رایگان تخصصی در ارتباط با خرید، نگهداری، سلامتی، تغذیه و بیماری های سگ ژرمن شپرد می توانید با ما تماس بگیرید و با دامپزشکان متخصص ما به صورت مستقیم صحبت کنید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این را به اشتراک بگذارید

کپی لینک در کلیپبورد

کپی