سگ نژاد پیکینیز

سگ نژاد پیکینیز

سگ نژاد پیکینیز

معرفی ویژگی های سگ نژاد پیکینیز

خلق و خو و ویژگی های اخلاقی سگ های پیکینیز

غذای سگ پیکینیز و بهداشت و نگهداری آن

انواع بیماری های رایج در نژاد پیکینیز

در ادامه مطالب معرفی و آشنایی با نژادهای مختلف سگ در سایت کلینیک دامپزشکی شیراز، امروز به سراغ نژاد معروف و دوست داشتنی پیکینیز رفتیم. در این مقاله می خواهیم ویژگی های بارز اخلاقی این نژاد زیبا و دوست داشتنی را برای شما همراهان ایران وت بیان کنیم و شما عزیزان را با نحوه تغذیه و غذای سگ پیکینیز و بیماری های رایج در این نژاد و روش های پیشگیری از آنها آشنا کنیم. بنابراین اگر صاحب سگ نژاد پیکینیز هستید و یا تمایل دارید در آینده یکی از آنها را خریداری کنید تا پایان این مقاله همراه ما باشید. در انتها در صورتی که پاسخ برخی از سوالات خود را در متن این صفحه پیدا نکردید می توانید سوالات خود را در بخش نظرات برای ما ارسال کنید و یا اینکه از طریق راه های ارتباطی کلینیک با ما تماس بگیرید تا دامپزشکان ما شما را راهنمایی کنند. تلفن تماس برای کسب مشاوره و پرسیدن سوالات از دکتر دامپزشک: 09175619012

 

تاریخچه سگ نژاد پیکینیز

سگ نژاد پیکینیز (Pekingese) دارای تاریخچه جالبی بوده و قدمت بسیار زیادی دارد. به طوری که در برخی منای=بع ذکر شده است که تاریخچه این نژاد به چهار هزار سال قبل از میلاد برمی گردد. منشا این نژاد چین می باشد و در چین باستان به عنوان یک نژاد رایج و به ویژه در اقوام سلطنتی نگهداری میشده است. حتی در برخی از سلسله های چین باستان این نژاد سگبرای مردم مقدس و قابل احترام بوده است. این تا سالیان زیادی تنها در چین و نزد خانواده های سلطنتی نگهداری می شد و در سایر کشورها وجود نداشت. در حمله انگلستان به چین تعدادی سگ پیکینیز توسط سربازان انگلیسی به کشور انگلستان برده شد و این اولین اقدام برای جهانی شدن این نژاد سگ بود. امروزه در سراسر دنیا این نژاد پرورش داده می شود و به عنوان حیوان خانگی علاقمندان زیادی در سراسر دنیا دارد. سگ نژاد پیکینیز در ایران و شیراز نیز یکی از نژادهای رایج سگ بوده و افراد زیادی وقتی می خواهند از یک سگ به عنوان حیوان خانگی نگهداری کنند، این نژاد زیبا و دوست داشتنی را انتخاب می کنند.

برای مشاوره رایگان دامپزشکی در شیراز با ما تماس بگیرید

خلق و خو، شخصیت و ویژگی های بارز رفتاری در سگ نژاد پيکينيز:

سگ های پیکینیز بر خلاف جثه کوچکی که دارند دارای اعتماد به نفس بالایی هستند. همین اعتماد به نفس بالا باعث می شود پیکینیزها در برابر سایر سگ ها و سگ های بزرگتر از خود نیز شروع به پاس کردن کنند و بخواهند به سگ بزرگتر از خود حمله کنند!!! این نژاد سگ مقداری لج باز هستند اما در صورتی که درست آموزش ببینند و برای انها احترام قائل باشید آنها نیز به شما احترام می گذارند. پیکینیز سگ با وفایی است و از خانواده خود در برابر غریبه ها محافظت می کنند. سگ شما، شما را به عنوان عضوی از خانواده خود می داند و همین امر باعث می شود با دیدن افراد ناشناس عکس العمل نشان داده و شروع به پاس کردن و سر و صدا کردن کند.

برای آموزش و تربیت سگ نژاد پیکینیز باید یک مربی قوی و محکم باشید. زیرا همان طور که گفتیم این سگ ها بسیار لج باز بوده و به راحتی به دستورات شما عمل نخواهند کرد. با کمک گرفتن از تشویقی های مختلف مانند غذای مورد علاقه یا تشویقی های تجاری موجود در پت شاپ ها (پت شاپ شیرازپت) می توانند کار تربیت و اموزش پیکینیز خود را راحت تر کنید. در صورتی که خود اطلاعات کافی در زمینه آموزش و تربیت سگ پیکینیز ندارید می توانید از مراکز آموزش سگ در شیراز کمک بگیرید.

نکته مهم در ارتباط با خلق خوی سگ پیکینیز برای افرادی که نوزاد و کودک در خانه دارند این است که این نژاد سگ به طور کلی رفتار قابل اعتمادی با کودکان ندارد و ممکن است به آنها آسیب بزند. اما این امر همیشگی نیست و قابل اصلاح می باشد. توصیه می شود تا زمانی که یک رابطه متقابل و دوستانه بین سگ پیکینیز و کودک شما ایجاد نشده است، آنها را با هم تنها نگذارید.

از نظر میزان فعالیت بدنی پیکینیز ها سگ های پر جنب و جوش و فعالی هستند که باید در رفع این نیاز انها دقت داشته باشید. پیاده روی و بازی کردن با اسباب بازی های مخصوص سگ می تواند در تخلیه انرژی سگ پیکینیز موثر باشد.

بهداشت، سلامت و بیماری های سگ پیکینیز

به طور کلی می توان گفت سگ های پیکینیز سگ های سلامتی هستند. اما این نژاد نیز مانند سایر نژادهای سگ به یکسری از بیماری ها حساس تر است و احتمال وقوع آنها در پیکینیز بیشتر است. اما این بدین معنا نیست که همه سگ های پیکینیز می توانند به این بیماری ها مبتلا شوند (این بیماری ها را در ادامه مقاله به صورت مختصر توضیح خواهیم داد) شما می توانید با فراهم کردن شرایط مناسب زندگی از جمله محیط مناسب و تغذیه مناسب و همچنین مراجعه به کلینیک دامپزشکی به منظور انجام معاینات و چکاپ های منظم تا حدود زیادی از وقوع این مشکلات و بیماری ها در سگ پیکینیز زیبای خود جلوگیری کنید. طول عمر سگ های پیکینیز در صورتی که زندگی سالمی داشته باشند تا 15 سال نیز می رسد. بیماری هایی که سگ پیکینیز در طول زندگی خود به انها مبتلا می شود می تواند سبب کاهش طول عمر در این نژاد شود. نژاد پیکینیز به بیماری های زیر مستعد است:

آب مروارید که سبب کدورت چشم ها شده و می تواند بینایی حیوان را مختل کند | مشکلات ارتوپدی در مفصل زانو از جمله در رفتگی کشک یا استخوان پتلا | رویش مژه ها در محلی غیر از محل طبیعی خود یا جهت نامناسب رویش آنها که سبب تحریک چشم سگ و ترشحات چشمی و زخم قرنیه می شود | بیماری های ستون فقرات و مشکلات دیسک بین مهره ها | انگل ها و کرم های روده ای که در صورت رعایت درمان پیشگیرانه ضد انگلی که توسط دامپزشک تجویز می شود و معمولا هر سه ماه یک بار می باشد، قابل پیشگیری است | بیماری های قلبی از جمله نارسایی دریچه میترال

در صورت داشتن هر گونه سوال در ارتباط با تغذیه، واکسیناسیون، درمان بیماری، نحوه نگهداری، صدور شناسنامه و … در ارتباط با سگ پیکینیز با ما تماس بگیرید

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این را به اشتراک بگذارید

کپی لینک در کلیپبورد

کپی