درمان ریزش مو سگ و گربه در شیراز

ریزش مو سگ و گربه | درمان ریزش موی سگ و گربه در بیمارستان دامپزشکی شیراز | علل ریزش مو در سگ و گربه

ریزش مو سگ و گربه | درمان ریزش موی سگ و گربه در بیمارستان دامپزشکی شیراز | علل ریزش مو در سگ و گربه

مشاوره رایگان دامپزشکی در ارتباط با ریزش مو در سگ و گربه

آشنایی با دلایل ریزش موی سگ و گربه

درمان ریزش مو در سگ و گربه

دکتر دامپزشک متخصص پوست و مو حیوانات

با ما تماس بگیرید و سوالات خود در ارتباط با ریزش مو سگ و ریزش موی گربه را از دامپزشکان ما بپرسید

برای صحبت با دکتر دامپزشک با شماره زیر تماس حاصل فرمایید

09175619012

کلینیک دامپزشکی پوست و مو سگ و گربه در شیراز

بدن سگ ها و گربه ها کاملا پوشیده از مو است بنابراین انتظار عدم ریزش مو در سگ و گربه انتظاری نامعقول می باشد.  شما نمی توانید سگ یا گربه ای را پیدا کنیم که هیچگونه ریزش موی نداشته باشد.  اما گاهی اوقات ریزش مو سگ و گربه  بیش از اندازه شده و غیر طبیعی به نظر می‌رسد  که این امر می‌تواند صاحب سگ و یا گربه را تا حد بسیار زیادی با مشکل روبرو کند.  فارغ از اینکه شما چقدر عاشق سگ و گربه خود هستید ریزش موی سگ و یا ریختن موی گربه شما می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. از طرفی کثیفی و ژولیدگی موی سگ و موی گربه می تواند سبب خجالت و ناراحتی صاحب او شود بنابرین رسیدگی به سلامتی پوست و موی حیوان خانگی اهمیت بسیار زیادی دارد و علاوه بر حفظ سلامتی خود حیوان، برای صاحب حیوان و اطرافیان او نیز بسیار مهم است. امروز در مرکز مشاوره رایگان کلینیک دامپزشکی شیراز می خواهیم در ارتباط با دلایل ریزش مو سگ و گربه و درمان ریزش مو در سگ ها و گربه و راه هایی موثر در جهت کاهش ریختن موی سگ و گربه شما صحبت کنیم. تا پایان این مقاله به تیم دامپزشکی کلینیک دامپزشکی شیراز همراه باشید.

دلایل ریزش مو در سگ و گربه | علت ریزش بیش از حد و زیاد موی سگ چیست؟ | چه عواملی می توانند سبب ریزش مو در گربه ها شوند؟

یکی از دلایل عمده ریزش مو در حیوانات از جمله ریزش مو سگ و گربه، ریزش موی سالانه و یا فصلی در آنها می باشد. در همه حیوانات سالانه به طور منظم موها دچار ریزش شده و این امر بخشی از سیکل طبیعی موهایی است که در داخل سطح پوست و یا در داخل فولیکول ها قرار دارند. موهای یدن سگ و گربه مراحل رشد خود را پشت سر گذاشته و وارد فاز عدم رویش می شوند. در هر زمان از زندگی سگ و گربه شما درصدی از موهای بدن او در این فاز قرار می گیرند. این موها دچار ریزش شده و موهای جدید جایگزین آنها می شوند.

باید توجه داشت که سیکل رشد و ریزش طبیعی موها در تمام سگ ها و گربه ها یکسان نیست و ریزش مو سگ و گربه ( ریزش موی طبیعی و یا فصلی و سالانه ) تا حد بسیار زیادی تحت تاثیر نژاد حیوان قرار می گیرد. نژادهای خاصی از سگ ها هستند که خیلی کمتر دچار ریزش مو می شوند و در مقابل، نژاد های دیگری از سگ ها هستند که بدنشان از دو لایه مو تشکیل شده است، مقدار زیادی از موهای بدنشان ریخته می شود.

با بیان چند مثال به تاثیر تفاوت نوع پوشش مو و نوع نژاد بر روی ریزش مو سگ می پردازیم: دسته ای از سگ ها هستند که در آنها موها به طور دایم در حال رشد می باشد سگ هایی مانند سگ نژاد پودل poodle و یورکشایر تریر Yorkshire terriers جز این دسته از سگ ها محسبوب می شوند که دوام و پایداری موها در این سگ ها بیشتر بوده و این نژاد از سگ ها خیلی کم دچار ریزش مو سگ می شوند. در طرف مقابل سگ هایی مانند سیبرین هاسکی و لابرادور رتریور دارای پوشش مویی دوگانه هستند و دوام موها در این نژادها کم بوده، بنابراین بیشتر دچار ریزش مو می شوند. اگر شما به هیچ عنوان نمی توانید با ریزش مو سگ و گربه کنار بیاید و به تازگی قصد خرید سگ و یا گربه را دارید، به این تفاوت های نژادی در ریزش مو سگ و گربه بسیار توجه کنید. و سگ خود را از بین نژادهایی انتخاب کنید که ریزش موی کمی دارند.

درمان ریزش مو سگ و گربه در کلینیک دامپزشکی شیراز

با ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان دامپزشکان ما بهرمند شوید

شماره تماس برای صحبت با دکتر دامپزشک در شیراز

09175619012

ریزش فصلی موهای سگ و گربه | در چه فصل هایی ریزش مو سگ و گربه بیشتر است؟ | ریزش موی فصلی در سگ به چه معناست؟

به طور معمول عمده سگ ها در فصل های بهار و پاییز دچار ریزش موی فصلی سگ می شوند و موهای آنها می ریزد. ساختار پوشش مویی در سگ ها با انسان متفاوت است به گونه ای که بیشتر سگ ها دارای پوشش مویی هستند. این دو لایه شامل لایه رویی و لایه زیری مو می باشد. لایه رویی مو همان چیزی است که از بیرون مشاهده می کنید و توسط شما روزانه لمس می شود. لایه زیرین مو را موهای ثانویه تشکیل می دهند که این موها در اطراف موهای اولیه رشد می کنند. موهای اولیه بلندتر و خشن تر بوده و موهای ثانویه سگ کوتاه تر و نرم تر می باشند.

عاملی که سبب ریزش موی فصلی در سگ می شود، تغییرات دمایی است. تغییرات فصل سبب تغیر در درجه حرارت محیط می شود به گونه ای که با شروع فصل گرم سال موهای قبلی سگ که در فصل سرد سال و یا زمستان در لایه های زیرین قرار داشته اند دچار ریزش می شوند و شما در ظاهر ریختن موی سگ خود را مشاهده می کنید. این امر نیز به دلیل این است که در فصل هایی از سال که دمای هوا بالاست میزان موهای سگ کمتر شود و موهای کمتری رشد کنند. حال در فصل بعد که دوباره هوا سرد می شود موهای لایه زیری که کمتر می باشند شروع به ریختن خواهند کرد و از این طریق موهای ضخیم تر و گرم تری برای فصل سرد سال شروع به رشد خواهند کرد. تا اینجا با فرم فصلی ریزش مو سگ و گربه آشنا شدید.

عوامل دیگر در ریزش مو سگ و گربه | بیماری هایی که سبب ریزش مو سگ و گربه می شوند | ریزش موی غیر فصلی در سگ و گربه | ریزش مو قارچی و انگلی در سگ

بیماری های مختلف می توانند سبب ریزش مو در سگ ها و گربه ها شوند. عمده بیماری هایی که سبب ریختن موهای سگ و گربه می شوند، بیماری های انگلی و قارچی و یکسری از بیماری های اندوکراین مانند پرکاری تیروئید می باشد. در بین بیماری های انگلی پوست جرب ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند که سبب ریزش مو سگ و گربه می شوند. یکی از مهم ترین جرب های پوستی، جرب پوستی دمودکس است که باعث رخداد ریزش موی بدون خارش در مناطقی از بدن سگ می شوند. پیشانی، اطراف چشم سگ، پوزه و به خصوص پنچه و بین انگشتان سگ ها از محل های شایع ریزش موی سگ به دنبال آلودگی با جرب دمودکس است.

جرب سارکوپتس نیز یکی دیگر از این عوامل است. این جرب که عامل بیماری گال یوده و در نواحی از بدن سگ که موی کمتری دارد مانند گوش ها، اطراف چشم، سر و گردن سگ، مفصل تارس در پا و مفصل آرنج در دست های سگ، ایجاد قرمزی و التهاب و خارش شدید و ریزش مو می کند.

شپش ها و کک ها نیز می توانند سبب ریزش مو سگ و گربه شوند. تشخیص بیماری های انگلی و قارچی پوست و مو سگ و گربه که با ریختن موها در این حیوانات همراه هستند، از طریق نمونه گیری و تشخیص زیر میکروسکوپ و یا کشت ( برای آلودگی های قارچی ) در کلینیک دامپزشکی شیراز امکان پذیر است.

ریزش مو سگ و گربه

تاثیر رژیم غذلیی نامناسب بر ریزش مو در سگ و گربه

شاید تا به امروز نمی دانستید که غذایی که به حیوان خانگی خود می دهید تا چه حد می تواند سلامت پوست و موی دوست کوچک شما را تحت تاثیر قرار دهد و حتی عامل ریزش موی بیش از حد سگ و گربه زیبای شما باشد. رژیم غذایی نامناسب که حاوی مقادیر مورد نیاز ویتامین ها و مواد معدنی نباشد و همچنین غذاهایی که حاوی مواد آلرژن(حساسیت زا) باشند و ادویه های فراوان ، مواد نگهدارنده و افزودنی داشته باشند (مانند فست فود ها) هم باعث ریزش مو می شوند. در این موارد استفاده از غذهای طبیعی و ساده و همچنین غذاهای مخصوص حیوانات توصیه می شود.

شستن بیش از حد سگ و گربه و یا استفاده از شامپوی نامناسب برای حمام کردن سگ و گربه نیز یکی از دلایل شایع در ریزش مو سگ و گربه است

شستشوی بیش از حد با شامپو (حتی شامپوهای مخصوص حیوانات) هم می تواند باعث ریختن مو سگ و یا گربه شود. شما می توانید با به حداقل رساندن دفعات شستشو (حداقل 3 هفته یکبار) و استفاده از شامپوهای خشک و برنامه منظم برس زدن به میزان قابل توجهی از ریزش مو سگ و گربه خود بکاهید. برس زدن موی سگ و گربه باید طوری انجام شود که دندانه های برس با پوست تماس پیدا کنند. این کار سبب بهبود جریان خون در سطح پوست شده و به تغذیه مو ها کمک می کند و از این طریق سبب کاهش ریزش موها می شود. علاوه بر این زامانی که شما روزانه و به طور مرتب موهای زیبای سگ و گربه خود را با برس و شانه مخصوص حیوانات، آراسته می کنید، موهای مرده و غیر فعال در برس جمع شده و دیگر در محیط پخش نخواهند شد و یا به لباس شما و اطرافیان نخواهند چسبید.

عوامل استرس زا و افسردگی ها نیز می توانند موهای سگ و گربه شما را با ریزش غیر طبیعی و بیش از حد مواجه کنند

عواملی مانند جدایی از صاحب، تغییر روال زندگی، تنهایی و یا ورود  حیوان دیگر که باعث ایجاد استرس و ترس در حیوان می شود هم ریزش مورا به دنبال خواهد داشت.

کاهش ریزش مو سگ و گربه | روش های جلوگیری از ریختن مو سگ و گربه | درمان ریزش مو سگ و گربه

ریزش مو سگ و گربه میتواند برای صاحب گربه بسیار اذیت کننده باشد ، بطوری که پاک کردن دسته های بزرگ مو در اطراف خانه و وجود موی گربه یا سگ بر روی لباس و مبل و …صاحب حیوان را کاملا کلافه خواهد. اگر گربه و یا سگ شما ریزش مو شدید دارد و موهای او بیش از حد می ریزد باید حتما به دکتر دامپزشک و کلینیک و بیمارستان دمپزشکی شیراز مراجعه کنید تا دامپزشک مرکز درمانی مربوطه گربه زیبای شما را معاینه کند و علت اصلی ریزش مو گربه یا ریزش مو سگ را تشخیص دهد و متناسب با آن درمان های لازم را به کار گیرد. اما رعایت یکسری از موارد توسط شما می تواند بسیار سودمند باشد. در ادامه هفت مورد را برای شما عزیزان آورده ایم که با رعایت آنها می توانید ریزش موی سگ و گربه خود را کاهش دهید:

1- انتخاب کردن برس و یا شانه مناسب برای حیوان خانگی

برس زدن مداوم موهای گربه و انتخاب کردن برس مناسب برای انجام این کار نقش مهمی در کاهش ریزش موی سگ و گربه شما خواهد داشت . در نژادهایی از گربه که دارای موی بلند هستند امکان گره خوردگی در موها زیاد است ، در صورت داشتن گربه ها و سگ های مو بلند بهتر است همیشه یک برس مخصوص ضد گره خوردگی در خانه داشته باشید . این برس ها برای رفع گره خوردگی ها بدون آسیب به گربه شما ساخته شده اند و خرید آنها بسیار عاقلانه است . شما می توانید از دامپزشک کلینیک دامپزشکی شیراز بخواهید تا برس مناسبی را به شما توصیه کند.

2- اصلاح رژیم غذایی سگ و گربه

تغذیه اصولی و مناسب تاثیر بسیار زیادی بر سلامت پوست و مو سگ و گربه دارد. غذاهایی که حاوی مقادیر قابل توجهی از امگا3 و امگا6 هستند بسیار مناسب می باشند. می توانید از پت شاپ ها و کلینیک های دامپزشکی شیراز مکمل های مخصوص پوست و مو را خریداری کنید و در کنار غذای اصلی روزانه در اختیار گربه قرار دهید.

3- وسایل خود را بپوشانید

اگر از موهای گربه یا سگ بر روی وسایل خود ناراضی هستید ، در فصل ریزش موی سگ یا گربه وسایل خود را با کاور های مخصوص بپوشانید.

4- گربه را مرتبا ( نه بیش از حد ) حمام کنید

شستن حیوانات خانگی  فقط موجب خوشبو شدن او نمیشود ، بلکه حمام کردن گربه موهای مرده و روغن های روی پوست و مو را پاک میکند و موجب کاهش ریزش مو میشود . مراقب باشید که باید حد اقل ۲۰ الی ۲۵ روز بین هر بار شست و شو گربه فاصله بدهید. ( دقت کنید که حمام کردن و شستن بیش از حد گربه و یا استفاده از شامپو نامناسب برای این کار، می تواند سبب افزایش ریزش مو سگ و گربه شود. بنابراین از شستن زیادی گربه خود خوداری کنید و برای این کار از شامپوهای مخصوص حیوانات خانگی کمک بگیرید. )

5- یک محل اختصاصی برای گربه زیبا خود در نظر بگیرید

برای اینکه موی سگ و گربه به لوازم شما نچسبد ، اتاقی را برای گربه آماده کنید و تخت خواب ، ظرف خاک ، اسباب بازی ها ، ظرف های آب و غذا و لوازمش را به آنجا انتقال دهید .

6- از مواد آلرژن مانند عطرها و اسانس ها برای حیوان  استفاده نکنید و مراقب آلودگی های قارچی و انگلی باشید

اگر سگ و یا گربه شما به شامپوی خود حساسیت دارد آن را تغییر دهید . برای جلوگیری از گرفتن کک گربه را ماهانه به دامپزشکی ببرید تا ضد انگل هایش را دریافت کند و اگر در بین موهای گربه شما کک وجود دارد و از شامپو های مخصوص ضد کک استفاده کنید .

7- گربه را خود مرتب به نزد دامپزشک ببرید

بر اثر ریزش موی بی دلیل بیماری های زیادی برای سگ ها گربه ها به وجود خواهد آمد ، گربه خود را مرتبا نزد دامپزشک در کلینیک دامپزشکی سگ و گربه شیراز  ببرید تا معاینه شود و در صورت لزوم درمان مناسب برای او توسط دامپزشک انجام شود.

برای صحبت با دامپزشک و پرسیدن تمامی سوالات خود در ارتباط با علل ریزش مو سگ و گربه و درمان ریزش مو سگ و گربه، می توانید با شماره زیر تماس بگیرید. دامپزشکان ما ضمن ارائه مشاوره تخصصی و رایگان تلفنی و پاسخ دهی به تمامی سوالات شما عزیزان، بهترین و پیشرفته ترین کلینیک های دامپزشکی سگ و گربه در شیراز را به شما معرفی خواهند کرد تا روند درمانی دوست کوچک شما در آنجا و تحت نظارت دکتر دامپزشک متخصص انجام شود.

09175619012

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با دامپزشک | کلیک کنید | مشاوره رایگان

این را به اشتراک بگذارید

کپی لینک در کلیپبورد

کپی