تغذیه خوکچه هندی در دامپزشکی شیراز

تغذیه خوکچه هندی در دامپزشکی شیراز

تغذیه خوکچه هندی در دامپزشکی شیراز

غذاهایی که نیاز است در اختیار خوکچه هندی قرار دهیم کدام اند؟

چه غذاهایی را نباید به خوکچه هندی خود بدهیم؟

مشاوره با دکتر دامپزشک تغذیه خوکچه هندی و سایر حیوانات اگزوتیک در دامپزشکی شیراز

09175619012

دارا بودن یک تغذیه سالم و مناسب، پایه و اساس سلامت خوکچه هندی (Guinea Pig) که به عنوان حیوان خانگی از آن نگهداری می‌کنید، است. محتویات غذای روزانه ای که یک خوکچه هندی نیاز دارد شامل ویتامین C، آب تمیز، یونجه خشک، سبزیجات تازه و غذای پلت شده با کیفیت است که در این مطلب به بررسی این موارد برای تغذیه درست این حیوان خانگی خواهیم پرداخت.

ویتامین C در تغذیه خوکچه هندی

یکی از ویتامین‌هایی که خوکچه هندی نمی تواند آن زا در بدن خود بسازد ویتامین c است. این ویتامین باید روزانه به مقدار ۱۰ تا ۳۰ میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن حیوان، در اختیار او قرار گیرد تا دچار کمبود تغذیه‌ای نشود.

با وجود این که در بسیاری از سبزیجات و غذاهای پلت شده آماده، ویتامین c وجود دارد و می‌تواند برای رفع نیاز حیوان خانگی کافی باشد، اما توصیه می کنیم برای اطمینان از اینکه حیوان به میزان کافی ویتامیندریافت کرده است، یک چهارم از قرص جویدنی و یا قرص‌های معمولی ویتامین c و یا چند قطره ویتامین c مایع  به خوکچه هندی خود بدهید. میزان ویتامینمصرفی در خوکچه هندی های جوان، بیمار و باردار باید بیشتر از این مقدار باشد.

توجه داشته باشید که هرگز ویتامین c را به آب مصرفی حیوان اضافه نکنید. چرا؟ سه دلیل می توانیم برای این توصیه بیاوریم:

1- آب یکی از حیاتی‌ترین نیازهای خوکچه هندی برای داشتن بدن سالم است و افزودن ویتامین c به آب مزه آب را تغییر می دهد و باعث می شود که حیوان تمایلی به خوردن آب نداشته باشد. در نتیجه نه ویتامین c به بدن حیوان می‌رسد و نه حیوان آب مورد نیاز خود را مصرف می کند.

2- آسکوربیک اسید یا همان ویتامین c  بلافاصله بعد از انحلال در آب به سرعت از بین می‌رود و عملا مقدار قابل توجهی از این ویتامین به بدن جانور نمی رسد.

3- ضمنا باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که بعضی از خوکچه‌ها کمتر و بعضی بیشتر آب مصرف می‌کنند و به همین علت ممکن است برخی به ‌اندازه کافی و مورد نیاز ویتامین c دریافت نکند.

آب در تغذیه خوکچه هندی

آب باید به صورت تازه و خنک و به طور آزادانه در اختیار خوکچه هندی قرار گیرد. آب مصرفی را باید روزانه عوض کنید. بهتر است آب را در داخل بطری‌های مخصوص قطره‌ای بریزید تا در اثر تماس با مدفوع و سایر مواد آلوده نشود.

توجه کنید که آب مصرفی حیوان نباید از سختی بالا، مخصوصا کلسیم برخوردار باشد. همچنین به یاد داشته باشید که هرگز دارو و ویتانین ها را در داخل آب حل نکنید.

غذای خوکچه هندی شیراز

علوفه خشک در برنامه غذایی خوکچه هندی

علوفه خشک نیز مثل آب باید در برنامه تغذیه خوکچه هندی به صورت آزادانه در اختیار حیوان قرار بگیرد. علوفه خشک به علت دارا بودن فیبر بالا باعث حفظ حرکات طبیعی دستگاه گوراش حیوان می شود و همچنین از رشد غیر عادی دندان‌ها هم جلوگیری به عمل می آورد.

از یونجه آلفا آلفا برای خوکچه‌های جوان، باردار و بالغینی که دچار سوء تغذیه هستند می‌توان استفاده کرد؛ اما به دلیل اینکه میزان کلسیم آن زیاد است برای بالغین باید به صورت تشویقی داده شود. کلسیم بالا در خوکچه‌های بالغ می‌تواند باعث شود سنگ مثانه تشکیل شود.

به یاد داشته باشید که یونجه آلفا آلفا جایگزین یونجه‌های دیگر نیست و باید آن را به صورت مکمل به جیره اضافه کنید.

همچنین غذای پلت شده نیز جایگزین یونجه نیست و باید یونجه با کیفیت همیشه به مقدار زیاد در اختیار حیوان قرار گیرد و بخشی از تغذیه خوکچه هندی را به خود اختصاص دهد.

استفاده از سبزیجات تازه

سبزیجات تازه یکی دیگر از بخش های مهم و اساسی احتیاجات غذایی خوکچه هندی است؛ اما باید به مقدار کم و به ‌اندازه یک فنجان در روز جهت تأمین ویتامین C و بقیه مواد مغذی مورد نیاز، در اختیار حیوان قرار گیرد.

جعفری، کاهو، قطعات کوچکی از هویج، گوجه فرنگی، فلفل سبز و قرمز، اسفناج و فلفل دلمه‌ای از بهترین سبزیجاتی است که می توان در جیره غذایی خوکچه هندی قرار داد.

علاوه بر این علوفه تازه عاری از سم ها و آفت‌کش‌ها، شبدر، برگ‌های ذرت نیز گزینه های مناسبی هستند. دقت داشته باشید که قبل از استفاده از سبزیجات در تغذیه خوکچه هندی باید به خوبی آن ها را شسته باشید. همچنین سبزیجات خراب و گندیده را هرگز مورد استفاده قرار ندهید. برای جلوگیری از بروز اختلالات گوارشی، سبزیجات را باید به تدریج و به آهستگی به جیره غذایی خوکچه هندی اضافه کنید و بعد از اینکه جانور به سبزیجات عادت پیدا کرد می‌توانید از ترکیبات متنوعی استفاده کنید. سبزیجات را می‌توانید در روز بین یک تا دو مرتبه در اختیار حیوان قرار دهید.

 به این نکته توجه داشته باشید که خوکچه های هندی مستعد تشکیل سنگ مثانه هستند، مخصوصا اگر در جیره غذایی آن ها پلت گنجانده نشود.

پلت تجاری موجود در بازار برای خوکچه‌هندی

پلت های آماده غنی شده با ویتامین سی می تواند گزینه مناسبی برای تغذیه خوکچه هندی شما باشد. هر خوکچه در کنار یونجه به میزان 1/8 فنجان به پلت نیازمند است. به هنگام خرید پلت حتماً دقت کنید که حاوی ویتامین سی باشد و از فرآورده‌های جانبی حیوانات و بر پایه ذرت تهیه نشده باشد.

اکثر پلت ها بر پایه یونجه آلفا آلفا می باشند. این یونجه برای تغذیه خوکچه‌ هندی جوان و در حال رشد و همچنین برای خوکچه‌های باردار مناسب است. پس از 6 ماه از رشد حیوان، از یونجه تیموتی که مقدار کلسیم پایین‌تری دارد، استفاده کنید.

موادی که نباید در جیره غذایی خوکچه هندی استفاده کرد:

  • مخلوط تشویقی‌ها و آجیل‌ها و همچنین دانه ها و میوه‌های خشک را با هم مخلوط نکنید.
  • از دادن مواد لبنی و گوشت به خوکچه هندی خود اجتناب کنید.
  • از دادن دانه‌ها با پوست جدا خودداری کنید.
  • از دادن پلت های مخصوص خرگوش برای تغذیه خوکچه هندی خودداری کنید. چون این پلت ها حاوی ویتامین سی نیستند و در اثر مصرف طولانی مدت، باعث کمبود ویتامین و بیماری‌های ناشی از آن می‌گردد.
  • از دادن سبزیجاتی چون کلم، کلم بروکلی و سایر کلم‌ها خودداری کنید و یا به مقدار خیلی کم استفاده کنید.
  • از چرخ‌های معدنی استفاده نکنید و از استفاده از خوشبوکننده حاوی رنگ و یا شکر و یا مقدار کم ویتامین سی در آب آشامیدنی خودداری کنید.
  • از تشویقی‌های موجود در بازار برای تغذیه خوکچه هندی استفاده نکنید.

هرگز از مولتی‌ویتامین ها برای خوکچه هندی استفاده نکنید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این را به اشتراک بگذارید

کپی لینک در کلیپبورد

کپی