درمان اسهال گربه در شیراز

اسهال در گربه علل، پیشگیری و درمان

اسهال گربه و آشنایی با علل وقوع و روش های پیشگیری و درمان

درمان اسهال گربه در کلینیک دامپزشکی شیراز

مشاوره رایگان دامپزشکی از طریق تماس با شماره زیر

09175619012

دلایل اسهال گربه

کلینیک دامپزشکی گربه شیراز

ارائه انواع خدمات درمانی و بهداشتی اختصاصی گربه در شیراز

درمان اسهال گربه | واکسیناسیون گربه | درمان استفراغ گربه | شناسنامه و میکروچیپ گربه | آرایشگاه و شستشوی گربه و…

برای صحبت با دامپزشک و مشاوره رایگان با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

09175619012

اگر اسهال در گربه درمان نشودمنجر به مرگ گربه خواهد شد. در این مقاله دلایل منطقی و قانع کننده ای خواهیم آورد که باعث می شود شما به سرعت برای درمان اسهال گربه خود اقدام کنید. (دو راه برای درمان خانگی اسهال در گربه)

برای آگاهی از این دو راه درمان، با ما همراه باشید. این بیماری معمولاً با غذایی که گربه خورده است در ارتباط است. اسهال می‌تواند به دلیل خوردن غذا و یا گیاهی که گربه با آن سازگاری نداشته و یا با سرعت زیاد غذا خوردن به وجود آید و یا حتی می‌تواند علائمی از یک م.ضوع جدی‌ تر مانند بیماری و یا عفونت باشد.

به طور کلی اختلالات گوارشی و ناراحتی‌ های معده و روده در گربه‌ها به خاطرعوامل مختلفی به وجود می آیند که این عوامل عبارتند از :

1- مصرف غذاهای نامناسب و فاسد

2- خوردن اجسام و مواد غیرمتعارف

3- عفونت‌ها

4- وجود توده‌های متراکم و توپی شکل مو (hairball)

5- انگل‌ها

6- عوامل حساسیت‌زا

7- بیماری های دیگری که به نوعی دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار می دهند.

عمده‌ ترین علامت های مشکلات گوارشی، استفراغ، اسهال یا یبوست می‌باشد. در بیشتر مواقع  با تغییر در رژیم غذایی و بهبود کیفیت غذایی گربه، می‌توان سلامتی اولیه را به گربه بازگرداند. در مورد مشکلات گوارشی طولانی مدت و مزمن، نیاز به مراقبت بیشتر و گذشت زمان بیشتری برای درمان و بهبودی کامل بیماری، می ‌باشد. گربه‌ های مبتلا به مشکلات گوارشی، اغلب بی‌ اشتها هستند و عادت های غذایی آن‌ها تغییر می کند. شما با مشاهده این تغییرات پی به بیماری گربه می برید.

اسهال نوعی واکنش دفاعی و طبیعی بدن در برابر مواد سمی یا اجسام غیرمتعارف یا فاسد بلعیده شده توسط گربه است. در هنگام بروز اسهال، مدفوع گربه به صورت نرم و شل می شود. در صورت درمان نشدن اسهال و ادامه آن، مدفوع آبکی ‌تر می شود و درصورت ادامه دار شدن اسهال به مدت 24 ساعت، می بایست در سریع ترین زمان ممکن به دکتر دامپزشک مراجعه کنید.

نکته مهم : در بسیاری از موارد، اسهال یکی از علائم اصلی بیماری ‌های مهم و خطرناک می‌باشد که باعث از دست رفتن شدید آب بدن خواهد شد و درمان نکردن آن، موجب مرگ حتمی جانور‌ را خواهد شد.

علائم بیماری اسهال در گربه :

1- ازدست دادن قوام مدفوع و آبکی شدن آن

2- علائم شدید بروز درد‌ های شکمی

3- زور زدن زیاد و تجمع گاز در روده‌ ها

چه عواملی موجب اسهال در گربه می شوند؟

1- استرس

2- هیجان

3- واکنش های آلرژیک

4- برخی از داروها

5- هیپرتیروئیدیسم ( پرکاری غده تیروئید )

6- کولیت

7- تغییر در رژیم غذایی

8- لبنیات یا عدم تحمل غذایی

9- مصرف غذای فاسد شده

10- بیماری های روده از جمله التهاب روده

11- بیماری های کلیوی یا کبدی

12- سرطان یا سایر تومورهای دستگاه گوارش

13- انگل‌های داخلی مانند کرم‌ ها که اکثرا در بچه گربه‌ ها مشاهده می‌شوند.

14- حساسیت یا آلرژِی نسبت به بعضی از مواد و آلرژی‌ های غذایی مثل واکنش نسبت به شیر

15- تغییرات ناگهانی و شدید در رژیم غذایی که موجب به هم خوردن نظم و ترتیب عادات غذایی گربه خواهد شد.

16- برخی از بیماری‌های مهلک و خطرناک مانند کبد یا پانکراس و پریتونیت عفونی. در این موارد اسهال به صورت مزمن اتفاق می‌افتد که حتی ممکن است موجب مرگ گربه نیز بشود.

17- یبوست : ممکن است فکر کنید که یبوست نمی تواند عامل اسهال باشد، ولی در برخی موارد اینطور نیست! زیرا در بعضی موارد گربه های مسن، مستعد ابتلا به مشکلات حرکتی در کولون های روده بزرگ خود هستند که این امر منجر به یبوست می شود. در این موارد، اغلب گربه ها موفق می شوند که مقدار کمی مدفوع را همراه با مایع زیاد در اطراف محلی که دچار گرفتگی شده است، دفع کنند.

18- عفونت های باکتریایی یا ویروسی ( این عفونت ها بسیار خطرناک اند و اغلب شایع ترین علت اسهال در گربه ها در ایران می باشند. )

روش اول درمان خانگی اسهال در گربه :

در زمان بروز اسهال های ساده و خفیف، بهتر است مقدار خیلی کمی غذای کم‌چرب، ملایم و سهل ‌‌الهضم به مقدار 4 وعده در روز به گربه بدهید. برای تغذیه گربه، می‌توانید از گوشت سینه مرغ، گوسفند یا ماهی استفاده کنید. توصیه می کنیم از جیره غذایی زیر برای درمان اسهال گربه خود استفاده کنید:

روز اول : در روز اول بروز اسهال، به مدت 12 تا 24 ساعت به گربه غذا ندهید ولی آب را فراموش نکنید. لازم است در تمام این مدت آب کافی در اختیار او باشد تا بدن گربه دچار کم آبی نشود.

روز دوم : در روز دوم، مقدار کمی گوشت مرغ به صورت پخته شده یا پوره شده در اختیار گربه قرار دهید.

روز سوم : در روز سوم، مقدار کمی سبزیجات نیز به غذا اضافه کنید تا فیبر موجود در غذا، سبب جذب مایعات موجود در روده‌ها و سفت شدن مدفوع شود.

روز چهارم : در روز چهارم، برای تغذیه گربه از برنج به عنوان یک منبع غلات استفاده کنید و آن را به رژیم غذایی گربه اضافه کنید.

روز پنجم : در روز پنجم بهتر است به جای برنج سفید از برنج سبوس دار قهوه‌ای در رژیم غذایی گربه استفاده کنید.

روز ششم : با گذشت 6 روز از زمان بروز اسهال و درمان نسبی بیماری، می‌توانید کم کم از غذای قبلی برای تغذیه گربه استفاده کنید اما لازم است تا 3 روز فقط ¼ حجم غذای قبلی را به گربه بدهید و اجازه ندهید مواد غذایی در بدن گربه تجمع پیدا کند.

پیشگیری از اسهال گربه
روش دوم درمان خانگی اسهال در گربه ( از طریق رژیم غذایی ) :

1- هر گونه تغییر در غذای گربه را در نظر بگیرید:

اگر اسهال در طول یک یا دو روز اتفاق بیفتد، مشکل می تواند از تغییر غذای مصرفی گربه باشد. در این حال، راه حل درمان اسهال، بازگشت به غذای قدیمی گربه است و موجب می شود مدفوع به حالت طبیعی خود بازگردد. هنگامی که مدفوع پایدار می شود، سعی کنید رژیم غذایی را به تدریج تغییر دهید.

2- اگر گربه شما نسبت به غذایی آلرژی داشته باشد :

در صورتی که فکر می کنید گربه شما به مواد غذایی خاصی حساسیت دارد، سعی کنید رژیم غذایی اش را تغییر دهید. حساسیت غذایی ( آلرژی ) که در گربه ها رخ می دهد، ممکن است باعث ایجاد اسهال شود. بنابراین، هنگام تغییر رژیم غذایی، در نظر داشته باشید که محتوای تشکیل دهنده مواد غذایی جدید بسیار متفاوت از مواد غذایی قدیمی است. دامپزشک نیز می تواند یک رژیم غذایی با فیبر بالا، برای گربه شما تجویز کند.

۳- معرفی تدریجی یک غذای جدید :

یک نسبت خوب برای تغییر غذای گربه چقدر است؟ 90 درصد مواد غذایی فعلی و ۱۰ درصد مواد غذایی جدید، یک نسبت خوب برای تغییر غذای گربه می باشد. سعی کنید به تدریج مقدار غذای جدید را زیاد کنید. اجازه دهید گربه شما، خودش به شما بگوید که با چه سرعتی می توانید رژیم غذایی اش را تغییر دهید. هیچ قانون کلی و سفت و سختی برای انجام این کار وجود ندارد.

4- در غذای گربه از Metamucil استفاده کنید :

سعی کنید به مدت ۵ تا ۷ روز، هر روز یک تا دو بار، نیمی از قاشق چای خوری متاموسیل به غذای گربه اضافه کنید. کدو تنبل کنسرو شده هم همین تاثیر را دارد. هر دو‌ فیبر بالایی دارند و برای درمان می توانند موثر واقع شوند.

5- پروبیوتیک ها را به رژیم غذایی گربه اضافه کنید :

پروبیوتیک ها اشکالات روده ای را به گاز روده ای باز می گردانند تا با سیستم متعادل کننده ای با اسهال خارج شود. یک انتخاب آسان و خوشمزه برای گربه ها، FortiFlora است.

6- تشخیص کمبود آب :

اسهال مداوم می تواند باعث از دست رفتن آب بدن جانور گردد و آّب بدن حیوان خانگی شما را کاهش دهد. برای تشخیص کمبود آب، به آرامی پوست پشت گردن گربه را بکشید. هنگامی که یک گربه به طور معمول هیدراته می شود، پوست کشیده شده به سرعت سر جای خود باز می گردد. در صورتی که این اتفاق رخ نداد او را نزد دامپزشک ببرید و مشکل را با او در میان بگذارید.

به صورت مستقیم و رایگان با دکتر دامپزشک صحبت کنید

09175619012

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این را به اشتراک بگذارید

کپی لینک در کلیپبورد

کپی